فروشگاه

اهمیت نورپردازی در مکان های تجاری و فروشگاه ها

تجهیزات فروشگاهی در رشت رگال قفسه چوبکار لباس در رشت امین شلف

نورپردازی در فروشگاه ها

در نورپردازی فضاهای تجاری و فروشگاهی باید به نکاتی باید توجه شود. که باعث جلب و ماندگاری مشتری شود و شانس فروش بیشتری را برای شما فراهم سازد.

در تعاریف ، نور به دو صورت عمومی و موضعی مورد استفاده قرار میگیرد.

1- نورپردازی عمومی : تامین کننده اصلی نور محیط
2- نورپردازی موضعی : برای جلب توجه یک سری از محصولات یا فضاهای خاص

نور یکنواخت سقف جایگزین نور طبیعی فضای باز بوده ولی نور پردازی موضعی نقش پررنگ تری ایفا میکند. منابع نور دکوراتیو و نورهای مخفی برای زیباتر جلوه کردن و لوکس به نظر رسیدن فروشگاه کاربری دارد و برای محصولات خاص یا پرفروش این نوع نورپردازی پیشنهاد میگردد.

به عنوان مثال برای معرفی کالاها یا محصول مورد نظر حضور نامحسوس نور روشن و سفید در اطراف قفسه های تیره رنگ محصولات از تیرگی بوجود اماده فضا می کاهد.

یک مثال از فروشگاه لباس:

بگذارید یک مثال عینی بزنیم، شما یک فروشگاه لباس و یا بوتیک دارید و لباس های خود را بجای آویز کردن روی چوبکار لباس و رگال ترجیح داده اید ته کرده و در قفسه بگذارید. اگر نتوانید با نور مناسب مشتری را به سمت قفسه بکشانید، دید لباس های شما کور میشود. اما اگر لباس ها را در قفسه بدرستی بچینید و با نوری متناسب جلوه بصری به لباس ها بدهید، مشتری جلب شده و حتی قصد خرید هم نداشته باشد، برای نگاه کردن ، به قفسه نزدیک میشود.

نورپردازی اتاق پرو و ویترین:

همچنین نورپردازی اتاق های پرو در فروشگاه های لباس مهم و قابل اهمیت است که باید نورهای گرم برای این مکان ها بکار رود چون خریدار تصمیم آخر خود را جهت خرید محصول در این اتاق می گیرد.

نورپردازی ویترین اگر بر شیوه ی اصولی باشد مشتری را ترغیب میکند که به درون فروشگاه بیاید. حتی اگر قصد خرید نداشته باشد. نور ویترین مغازه و  فروشگاهها باید طوری باشد که مستقیم به چشم افراد نخورد و کمترین سایه را ایجاد کند.

 

رنگ های سفید و روشن احساس امنیت به مشتری میدهد و در خرید کردن اسانتر و راحتتر عمل میکنند.

در طراحی نورپردازی فروشگاهها باید توجه ویژه به نقاطی شود که کارهای اصلی در آن انجام میشود. مثلا لامپ های ال ای دی به جای مهتابی در نقاط متمرکز که  باعث جلب توجه بیشتری می شوند.

ورودی فروشگاه بهتر است از نورهای بیشتری برای خوش آمدگویی به مشتری ایجاد شود. صندوق فروشگاه به نورپردازی نقطه ایی نیاز دارد که مشتری بتواند با آرامش بیشتر و  نور مناسب  هزینه را به صندوق پرداخت کند. و همچنین  نور کافی باعث عملکرد بهتر دوربین ها در این قسمت فراهم شود.

در صورت بلند بودن سقف فروشگاه از لوستر آویزهای بلند استفاده کنید و لامپ های ال ای دی سقفی برای فروشگاههای با سقف کوتاه پیشنهاد میگردد. نور پردازی صحیح و اصولی فروشگاه علاوه بر روشن کردن خوب فضا میتواند حتی عیب های طراحی را نیز بپوشاند. ترکیب رنگی نور ها و استفاده از نورهای رنگی از عوامل مهم تغییر فضاها به فضای سرد، گرم و زنده می باشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *